Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 28229 lidí


Jana Brázdilová, 18. listopad 2010
Podváděly Templářské sklepy?
Templářské sklepy Čejkovice prodávaly klamavě označená vína. Informovala o tom Petra Hoferková ze Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Podle ní firma vyrobila přes milion litrů vína neznámého původu. Vína pak na trh uváděla jako jakostní odrůdová nebo odrůdová vína tuzemské provenience. Templářské sklepy Čejkovice však se závěry inspekce nesouhlasí.


Firma uvedla, že u veškerých vykupovaných hroznů jsou všechny průvodní doklady stvrzující nákup hroznů v souladu s právními předpisy. V inspekcí zmiňovaném případě výkupů od společnosti BJ Vitis s.r.o. mají být na všech výkupních lístcích uvedena čísla vinic, což je podle firmy nezaměnitelný a nejspolehlivější údaj pro identifikaci původu hroznů. Templářské sklepy podle ředitele firmy Pavla Pastorka při výkupu i v těchto případech zkontrolovaly jak existenci vinic, tak skutečnost, že nebyl přečerpán limit pro výkup. "Proti zveřejnění nepravdivých informací se budeme bránit právními prostředky," řekl Pastorek. Podle něj SZPI nedoložila, že by Templářské sklepy Čejkovice uváděly do oběhu vína vyráběná z hroznů neznámého původu. Vinařské družstvo se rovněž obává, že se mohlo stát terčem konkurenčního boje na českém trhu.
Firmě inspekce uložila stáhnout z tržní sítě veškeré množství všech šarží jakostních odrůdových vín a odrůdových vín ročníku 2009, u kterých existuje důvodné podezření, že byly vyrobeny z hroznů neznámého původu. Vína těchto šarží nesmí ani uvádět do oběhu.
Templářské sklepy Čejkovice nakoupily přes 1250 tun hroznů od brněnské společnosti BJ Vitis s.r.o., která není pěstitelem hroznů. U těchto hroznů podle inspekce není znám jejich původ. "Na žádném výkupním lístku ani na žádném obchodním dokladu vystaveném při nákupu hroznů od tohoto dodavatele nebyl uveden povinný údaj o pěstiteli," uvedla Hoferková z oddělení komunikace SZPI. Společnosti BJ VITIS podle inspekce hrozny dodala další brněnská firma, DOAL STAV s.r.o., která se však na adrese svého sídla nevyskytuje a ani nepřebírá poštu.
Při samotné výrobě vína byly pak podle Hoferkové k hroznům neznámého původu přimíseny také hrozny známého původu, které tím byly znehodnoceny. Celkový objem vyrobeného jakostního odrůdového vína a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009 neznámého původu se tak pohybuje kolem 1,080 milionu litrů.
Templářské sklepy podle inspekce nevedly řádně a průkazně vinařskou evidenci. "Není možné zjistit, které šarže vína byly vyrobeny z hroznů neznámého původu," uvedla Hoferková. Z tohoto důvodu se zákaz uvádět vína do oběhu a nařízené stahování z tržní sítě vztahuje na všechny šarže jakostního vína odrůdového a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009, které byly vyrobeny z hroznů těch odrůd révy vinné, které dodala společnost BJ Vitis, s.r.o., tedy na Rulandské modré, Modrý Portugal, Muškát moravský, Sauvignon, Tramín červený, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Irsai oliver.
"Případ Templářských sklepů i předchozí případ společnosti Vinium mne velmi zneklidňuje. Úroveň našeho vinařství se v posledních letech nesmírně zlepšila, takové excesy všechny naše poctivé vinaře i naše vinařství velmi poškozují," řekl k případu ústřední ředitel potravinářské inspekce Jakub Šebesta. Se zmiňovanými firmami bude podle něj zahájeno správní řízení, neboť jednání společností poškodilo nejen spotřebitele, ale také vinohradníky a vinaře.

 

 

 

 

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 069
Autor Nadpis Datum
Rowdy    jgTGqEdqWdST 05:46 20. leden 2012
Christina    tkXjAPflbQSA 11:18 20. leden 2012
Juan    mHAZxRsLVqIw 04:41 26. září 2013
Johnavon    ZEzwmZUbPrlmhWRROJj 19:33 20. leden 2012
Rana    RbvTMCEps 16:32 15. leden 2013
Diego    eviDSWoJEwkW 18:21 15. leden 2013
Meghan    GIldc2sq 14:20 26. září 2013